EÚ oceňuje stabilitu Ukrajiny, Janukovyč garantuje dodávky plynu

Kyjev 13. septembra (TASR) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes ocenil stabilitu, ktorú Ukrajine prinieslo zvolenie prezidenta Viktora Janukovyča. Počas návštevy Bruselu ukrajinský líder prisľúbil garantovať dodávky plynu a postupne integrovať Kyjev do Európskej únie.

Janukovyč je považovaný za silno proruského a obviňovaný je z potlačovania občianskej spoločnosti a slobodných médií. Jeho februárové zvolenie však ukončilo roky domáceho hašterenia a sporov s Ruskom.

"Ukrajina zažíva obdobie politickej stability, založenej na silnej parlamentnej väčšine," uviedol Van Rompuy.

Janukovyč uviedol, že využije túto stabilitu a svoje dobré vzťahy s Ruskom, aby do EÚ neboli viac prerušené dodávky ruského plynu, ako sa to stalo v rokoch 2006 a 2009.

"Toto sa už viac nestane v dejinách Ukrajiny a jej vzťahov s EÚ a Ruskom," uviedol ukrajinský líder po stretnutí so šéfom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

Janukovyč prevzal prezidentský úrad koncom februára a už pár dní potom uskutočnil prvú návštevu Bruselu. Jeho dnešné stretnutie s Van Rompuyom bolo tretie v priebehu pol roka.

"S podporou EÚ by mal byť na Ukrajine realizovaný rad systematických reforiem a tieto reformy by mali umožniť Ukrajine rýchlejšiu integračnú cestu do EÚ," povedal Janukovyč. Dodal pritom, že integrácia by mala byť "postupná" a založená na "kompromisoch a vzájomných ústupkoch".

Rokovania sa sústredili aj na prípravu asociačnej dohody, vytvorenie zóny voľného obchodu a možnostiach liberalizácie vízového režimu medzi oboma stranami. Summit EÚ-Ukrajina sa bude konať 22. novembra.

Zdroj: DPA

3 hol juh