Od septembra aj študenti stredných škôl budú mať „svoj Erasmus“

Brusel 5. augusta (TASR) – Od septembra budú mať možnosť aj študenti stredných škôl využívať zdroje Európskej únie na štúdium v zahraničí, podobne ako ich kolegovia z vysokých škôl. Od školského roku 2010/11 štartuje program Comenius Pupil Mobility, ešte však bez slovenských študentov.

O účasť vo výmennom programe požiadali zatiaľ stredné školy z 12 členských krajín únie – Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Lotyšsko, Luxembursko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko – a Nórsko. Projekt zahŕňa študentov, ktorí majú 14-18 rokov a oboznámiť sa so štúdiom v zahraničí budú mať možnosť v rámci programu počas 3 až 10 mesiacov.

Slovensko sa zapojí do programu od školského roka 2011/12. "Informačná kampaň sa rozbieha od septembra tohto roku, od tohto mesiaca je možné podať si aj prihlášky do programu. Podľa našich predbežných informácií bude záujem zo strany slovenských škôl vysoká," povedala Andrea Vojtková zo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu, ktorá zabezpečuje zapojenie Slovenska do programu.

Študenti, ktorí sa na programe zúčastnia, budú mať preplatenú cestu do zahraničia a späť a výška podpory mesačne závisí od životných podmienok v tej-ktorej krajine. To znamená, že príspevok únie sa odlišuje od štátu k štátu, kým v Luxembursku či Nórsku môžu očakávať študenti vyššiu podporu než napríklad v Lotyšsku či Českej republike.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar