Odborári zaplavili Brusel, KOZ chce citlivejšie reštriktívne zásahy od vlády

Brusel 29. septembra (TASR) – Desaťtisíce odborárov z asi tridsiatky európskych krajín dnes zaplavilo ulice belgického hlavného mesta Brusel, aby v ústredí inštitúcií Európskej únie protestovali proti trendu "drastických" opatrení vlád po celej Európe.

Organizátori očakávali na pochode mestom, ktorý sa začal pri železničnej stanici Juh a skončil pri parku Cinquntenaire, blízko sídiel inštitúcií EÚ, asi 80.000 účastníkov. Masívny protest navyše prišiel v deň, kedy Európska komisia navrhuje rozsiahle sankcie pre krajiny, ktorých rozpočtové hospodárenie sa nezmestí do stanovených limitov. "Ako sa podobnými krokmi, ako ten dnešný, zmení situácia k lepšiemu? Prinesie to len zhoršenie," cituje agentúra AP Johna Monksa, prezidenta Konfederácie európskych odborov (ETUC), ktorá štrajk organizovala. Európski odborári prišli s heslom "Účet za krízu musia zaplatiť banky, nie občania" a chcú presadiť zmeny v politike národných vlád, ktoré nesú so sebou zvýšenie nezamestnanosti, predlžovanie veku odchodu do dôchodku či znižovanie miezd.

Na demonštrácii sa zúčastnila aj asi polstovka predstaviteľov odborov zo Slovenska na čele s prezidentom Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslavom Gazdíkom.

"Politika jednotlivých krajín sa odkláňa od sociálnej politiky, od sociálnej Európy. Vlády jednotlivých krajín sa snažia celý balík opatrení a zodpovednosť preniesť na zamestnancov, ľudí," uviedol v rozhovore pre TASR Gazdík.

Slovenskí odborári sú nespokojní najmä s opatreniami slovenskej vlády, ktoré podľa nich nesledujú dostatočne ich dosah na slovenských zamestnancov.

"Slovenské rodiny zaťažujú opatrenia ročne 400 eurami, čo je v podstate jeden plat. Poukazujeme na to, že nemôže účet za hospodársku krízu znášať občan. Je jednoznačne potrebné, aby sa na tejto kríze podieľala vláda, podnikatelia, a samozrejme, určitým podielom aj zamestnanci. Vláda sa snažila riešiť v programovom vyhlásení zamestnanosť, rozbehnúť ekonomiku, nám to však pripadá, že niektoré kroky idú opačným smerom. Škrty v daniach v agrosektore zvýšia ceny produktov, zvyšuje sa cena za teplo, to všetko zvýši záťaž na slovenské rodiny. Myslíme si, že racionálne poukazujeme na tieto veci," dodal Gazdík.

Odborári žiadajú od slovenskej vlády, aby sa pozrela na možnosti, ako viac rozložiť zaťaženie spoločnosti, ktoré Európa deklaruje ako nevyhnutné na vymanenie sa z dopadu hospodárskej krízy. "Treba zaťažiť viac kapitál, zaviesť progresívnu daň. Ten, kto viac zarobí, nech sa podieľa na štátnom rozpočte, na odvodoch. Pravicová vláda má iný pohľad na vec a potrebuje veľmi rýchlo konsolidovať verejné financie a dáva nepravdivé informácie o Slovensku, ktoré je na gréckej ceste," argumentoval odborársky šéf.

Podľa Gazdíka by dnešná masová akcia mala byť aj podnetom pre ministrov financií, aby koncom týždňa na svojom neformálnom stretnutí diskutovali požiadavky odborárov. "V týchto dňoch bude mať zasadnutie ECOFIN, táto akcia je aj signálom, aby sa ministri financií zodpovedne zaoberali dopadmi hospodárskej krízy. Aby hľadali také východiská, ktoré by zodpovednejšie pristupovali k sociálnym istotám ľudí jednotlivých krajín, aby vytvárali priestor na kvalitné pracovné prostredie."

Protest ochromil aj dopravu v meste, okolo trasy boli rozsiahle uzávery ulíc, situáciu kontrolovalo v meste viac než 1000 príslušníkov belgickej polície. Bruselská mestská hromadná doprava tiež fungovala len v obmedzenom režime, pretože aj mnohí jej zamestnanci sa zúčastnili na štrajku.

Dnes sa konali paralelné demonštrácie naprieč Európou, po Bruseli bola naplánovaná druhá najväčšia akcia v Madride. Na Slovensku budú odborári prejavovať vlnu nevôle s reštrikčnými opatreniami vlády postupne v Košiciach (1.10.), v Žiline (8.10.) a v Bratislave (12.10.).

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop