Oddnes platí priateľská dohoda s Čínou o solárnych paneloch

Brusel 6. augusta (TASR) – Čínske ministerstvo obchodu v pondelok (5.8.) privítalo rozhodnutie Európskej komisie (EK) o prijatí priateľského riešenia v súvislosti s dovozom čínskych solárnych panelov na trhy EÚ. Dohoda, ktorá má zabrániť obchodnej vojne medzi EÚ a Čínou, nadobúda platnosť oddnes a bude platiť do konca roku 2015.

Kompromisná dohoda bola výsledkom niekoľkomesačného antidumpingového vyšetrovania EK, či dovážané solárne panely z Číny naozaj znevýhodňujú európskych producentov.

Aj napriek tomu, že Nemecko bolo proti opatreniam, ktoré prijala komisia v snahe vyhnúť sa neželaným obchodným sporom s Čínou, eurokomisár pre obchod Karel de Gucht dohodu, ktorá nie je považovaná za pozitívnu pre európskych výrobcov, podpísal.

Podľa De Guchta dohoda o čínskych solárnych paneloch "bolo to najlepšie možné riešenie". Európski výrobcovia solárnych panelov sa sťažujú, že ich záujmy boli "predané " a pod taktovkou odvetového združenia EU ProSun sa rozhodli napadnúť na súde dohodu medzi Bruselom a Pekingom. Žaloba bude podaná na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu.