EÚ odložila rokovania so Švajčiarskom po tamojšom antiimigračnom referende

Brusel 13. februára (TASR) – Európska únia odložila dnes rozhovory o nových dohodách so Švajčiarskom, ktoré mali konsolidovať vzájomné vzťahy. K odkladu došlo po nedeľňajšom švajčiarskom referende o obmedzení imigrácie, uviedla agentúra DPA.

Veľvyslanci 28 členských krajín EÚ mali schváliť začatie rokovaní s Bernom o rámcovej zmluve, ktorá by zastrešovala vyše 100 bilaterálnych dohôd a venovala sa témam, akou je napríklad riešenie sporov.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v tejto súvislosti konštatoval, že rozhodnutie Švajčiarska obmedziť prisťahovalectvo "predstavuje vážny problém". "Nebudeme vyjednávať o princípe slobodného pohybu… Nie sme pripravení prerobiť súbor (dohôd so Švajčiarskom) a rýchlo ho zaplátať," citovala Barrosa agentúra DPA.

Tesná väčšina voličov Švajčiarska, ktoré nie je členom EÚ, sa v nedeľu vyslovila za zavedenie kvót pre cudzincov, čo je v rozpore s existujúcimi dohodami Švajčiarska s EÚ o slobodnom pohybe. EÚ teraz zvažuje, ako sa to dotkne jej celkových vzťahov s Bernom.

Švajčiarsko má silné obchodné vzťahy s EÚ, nie je však členom únie ani Európskeho hospodárskeho priestoru. Táto zóna voľného obchodu združuje okrem 28 členov EÚ aj nečlenské krajiny Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Šéfovia veľkých švajčiarskych spoločností v súvislosti s referendom vyjadrili obavy z toho, či si budú môcť v budúcnosti najímať zamestnancov zo zahraničia. Výkonný riaditeľ Švajčiarskej energetickej a elektrotechnickej skupiny ABB Ulrich Spiesshofer, povedal, že jeho spoločnosť začne mať obavy, ak sa zmení švajčiarsky liberálny ekonomický systém. A výkonný riaditeľ poisťovacej spoločnosti Zürich Insurance Group, Martin Sen zdôraznil, že 30 percent ich zamestnancov vo Švajčiarsku tvoria cudzinci.

3 žab rsc