EÚ odovzdala Kosovu cestovnú mapu pre liberalizáciu vízového režimu

Brusel 14. júna (TASR) – Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová prijala dnes v Bruseli početnú delegáciu z Kosova, na čele s ministerkou pre európsku integráciu Vlorou Čitaku. Hlavnou témou ich rokovaní bola liberalizácia vízového režimu s Kosovom.

Komisárka Malmströmová predložila kosovskej delegácii takzvanú cestovnú mapu postupných krokov a opatrení, ktoré po ich splnení kosovskou vládou majú zabezpečiť pre občanov Kosova uvoľnenie súčasného vízového režimu.

Ide o reformné opatrenia v oblasti slobody pohybu, vrátane reintegrácie utečencov a ich vydávania do iných krajín, bezpečnosť cestovných dokladov, lepšia správa hraníc a kontrola migrácie ako aj dôraznejší boj proti korupcii a organizovanému zločinu a zabezpečenie základných ľudských práv.

Komisárka upozornila, že pokračovanie v dialógu medzi Bruselom a Prištinou o liberalizácii vízového režimu bude teraz záležať iba od rýchlosti kosovskej vlády, akou implementuje požadované náročné reformy.

"Som osobitne spokojná, že môžeme predstaviť tento dokument, o ktorom sa už dlhšie hovorilo, kosovskej vláde. Prevzatie tohto dokumentu znamená, že občania Kosova sú zas o krok bližšie k cestovaniu bez vízového režimu," povedala Malmströmová po stretnutí s kosovskou delegáciou. A dodala, že EK je pripravená poskytnúť Prištine pomocnú ruku pri zavádzaní požadovaných reforiem do praxe.

Kosovskú ministerku pre európske záležitosti sprevádza v Bruseli minister pre vnútra Bajram Rexhepi, predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Lutfi Haziri, ako aj starostovia kosovských miest Peč, Istok, Gračanica a Gnjilane.

V minulosti EÚ viedla dialóg s piatimi krajinami západného Balkánu o liberalizácii vízového režimu a na základe pokrokov dosiahnutých v požadovaných reformách pre občanov Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko a Srbska boli víza do EÚ zrušené v decembri 2009 a v októbri 2010 sa k bezvízovému režimu pripojili aj Albánsko a tiež Bosna a Hercegovina.

EK bude pravidelne kontrolovať priebeh a pokrok reforiem zavádzaných kosovskou vládou pre dosiahnutie liberalizácie vízového režimu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem zsl