EÚ odštartovala súťaž Zelené mesto Európy

Brusel 14. júna (TASR) – Európska únia odštartovala dnes celoeurópsku súťaž zameranú na hľadanie mesta, ktoré sa v roku 2014 bude pýšiť titulom Zelené mesto Európy.

Pre roky 2010-2013 štyri európske mestá dostali ocenenie za najekelogickejší model bývania. Prvým bola švédska metropola Štokholm, tento rok je to severonemecký Hamburg, na budúci rok to bude baskické mesto Vitoria-Gasteiz a o dva roky francúzske veľkomesto Nantes.

Ocenenie Zelené mesto Európy udeľuje EÚ mestám, v ktorých je urbánny spôsob života úzko spätý s prírodou a ktoré sa v tejto oblasti môžu stať vzorom pre ostatné európske mestá. Pohnútkou je skutočnosť, že EÚ je prevažne urbánnou spoločnosťou. Štyria z piatich jej obyvateľov žijú vo väčších či menších mestách.

Cena, ktorú každý rok udeľuje EÚ, má za cieľ pomôcť európskym mestám stať sa atraktívnejšími a zdravšími ako doteraz.

"Cena Zelené mesto Európy je silnou iniciatívou, ako presvedčiť lokálne samosprávy, že udržateľný mestský rozvoj je kľúčom k úspešnej budúcnosti," uviedol dnes o kampani komisár EÚ pre vedu a výskum Janez Potočnik. Vyjadril očakávanie, že bude dostávať tipy na kandidátov na toto ocenenie zo všetkých kútov Európy, zo strany miest, ktoré dokážu presvedčiť, že investície do ochrany a zveľaďovania životného prostredia môžu byť spojené s ekonomickým rastom a zlepšovaním životných podmienok v mestskom prostredí.

Návrhy na kandidátov sa týkajú všetkých európskych miest s počtom obyvateľov nad 200.000. Mestá, ktoré o súťaž prejavia záujem, môžu zasielať návrhy do Európskej komisie už oddnes na stránku www.europeangreencapital.eu. Termín uzávierky prihlášok je 14. október 2011. Víťaz bude známy v júni 2012.

Kandidátom môžu byť mestá z 27 členských štátov EÚ, z kandidátskych štátov (Macedónsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Island a Turecko), ako aj z členských krajín Európskeho ekonomického spoločenstva (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko). V krajinách, kde nemajú mestá s počtom obyvateľom nad 200.000, môže kandidovať mesto s najväčším počtom obyvateľov. Slovenská republika populačné kritérium spĺňa pre mestá Bratislava a Košice.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) sla