EÚ odsúdila popravy v Bielorusku

zdroj: flickr, Christina Karchevskaya

Úrady tejto bývalej sovietskej republiky popravy nepotvrdili, ale Valentin Stefanovič z bieloruskej skupiny za ľudské práva Jar 96 povedal, že predstavitelia väznice informovali právnikov Andreja Žuka a Vasiliho Juzepčuka o ich poprave.

„V Európe nie je miesto na trest smrti. Bieloruské orgány by si mali uvedomiť, že bez spoločných hodnôt nie je možný politický dialóg,“ povedali lídri troch skupín Európskeho parlamentu v spoločnom prehlásení.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého pre jeho tvrdý postoj voči disidentom Západ dlhodobo bojkotuje, sa snaží znížiť ekonomickú závislosť krajiny od Ruska a vylepšiť vzťahy s EÚ a Spojenými štátmi.

„Rozhodnutie popraviť pána Žuka a pána Juzepčuka je bezohľadným prejavom nerešpektovania faktu, že Výbor OSN pre ľudské práva stále zvažoval individuálne použitie na ich prípady,“ spomína sa vo vyhlásení. To zverejnili Sinikka Hurskainen, Jacek Protasiewicz a Uta Zapf, ktorí vedú orgány zaoberajúce sa Bieloruskom v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy, Európskeho parlamentu a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Bieloruský minister vnútra odmietol situáciu komentovať.

Podľa Amnesty International je Bielorusko jedinou krajinou v Európe, ktorá vykonáva popravy. Niektoré ďalšie krajiny, vrátane Ruska, formálne neupustili od trestu smrti, ale sledujú moratórium.

Podľa bieloruskej legislatívy môže oficiálne upovedomenie o poprave trvať mesiace, povedal pre agentúru Reuters Stefanovič.

Juzepčuka odsúdili na smrť minulý júl za to, že zavraždil šesť postarších dám. Na súde sa jeho právnik prel o to, že Juzepčuka zbili, aby sa priznal. Žuka tiež odsúdili minulý júl za ozbrojený prepad a vraždu muža a ženy vo februári 2009.

Lukašenko v Bielorusku vládne tvrdou rukou od roku 1994, pričom vyhráva voľby, ktoré Západ a mnohé organizácie hodnotia ako nelegitímne. Vo štvrtok večer sa zišlo viac ako tisíc prívržencov opozície na výročnom proteste, ktorým si pripomínajú vznik Bieloruského štátu v roku 1918, ktorý mal však len krátku existenciu.

Protestujúci kráčali smerom na hlavné námestie v Minsku, kde im bolo zakázané sa zhromaždiť, avšak po tom, čo ich zablokovalo viac ako sto policajtov sa rozišli.