EÚ odsúdila použitie falošných európskych pasov pri zabití lídra Hamasu

Brusel 22. februára (TASR) – Šéfovia diplomacií krajín EÚ dnes odsúdili použitie falošných európskych pasov členmi skupiny, ktorá v januári zavraždila v Dubaji popredného lídra Hamasu. Ministri sa však vyhli kritike Izraela, s ktorým sa spájajú podozrenia zo spáchania atentátu.

"Európska únia ostro odsudzuje skutočnosť, že osoby, ktoré sa zúčastnili na tomto čine, použili falošné pasy členských štátov EÚ a kreditné karty získané krádežami identity občanov EÚ," uviedli ministri po zasadnutí v Bruseli.

Súčasne vyzvali "všetky štáty", aby spolupracovali pri vyšetrovaní prípadu dubajskou políciou.

Lídra Hamasu Mahmúda al-Mabhúba našli mŕtveho v jeho hotelovej izbe 20. januára. Dubajské úrady sú presvedčené, že za atentátom stála izraelská tajná služba Mosad, čo Izrael popiera.

Údajní Mabhúbovi vrahovia pri akcii použili minimálne 11 falošných pasov z Británie, Francúzska, Nemecka a Írska. Interpol zaradil 11 podozrivých na zoznam najhľadanejších osôb.

Európski ministri rokovali v Bruseli v deň, keď metropolu EÚ navštívil šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman, ktorý sa stretol s partnermi z Británie a Írska Davidom Milibandom a Michealom Martinom.

Na pracovnej večeri Liebermana prijme vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné záležitosti a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová, ktorá naznačila, že sa ho opýta aj na podozrenia ohľadne účasti Izraela na atentáte.

3 20 rsc hy