Ohňom a dymom za ceny mlieka

Brusel 4. mája (TASR) – Luxemburské námestie pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli sa dnes popoludní zahalilo do hustého farebného dymu. So zapálenými dymovnicami a za hlasného trúbenia a zvonenia zvoncami v obkolesení traktorov a 14 umelohmotných kráv s nápismi "Férové mlieko" protestovali európski výrobcovia mlieka a poľnohospodári nespokojní so systémom európskych regulácií v oblasti agrosektoru.

Okolo tri stovky nespokojných farmárov, ktorí do Bruselu na podnet Európskej mliečnej rady (EMB) prišli z desiatky európskych krajín postupne obsadili priestory pred Európskym parlamentom, Európskou komisiu a Radou Európskej únie. Hlavnou črtou ich odštartovanej série protestov je nezdravá situácia na európskom trhu s mliekom.

O tri týždne (24-25. mája) bude totiž zasadať poľnohospodársky výbor EP, ktorý bude prerokovávať návrh legislatívnych opatrení Európskej komisie týkajúci sa úprav na trhu s mliekom. Tieto opatrenia podľa nespokojných farmárov obsahujú priveľa slabých miest na to, aby malí európski výrobcovia mlieka mohli zdravo konkurovať so svojimi väčšími súpermi z celoeurópskych potravinových sietí.

"Trh nerieši všetko, trh nás zabíja," znelo opakovane z neformálnej tribúny pred budovou EP. "Chceme, aby aj naše deti mohli farmárčiť na našich rodinných farmách."

Na pódiu, zavesenom za jedným z traktorov, sa postupne vystriedali predstavitelia farmárov z viacerých štátov, aktivisti z Európskej mliečnej rady i politici. Ich spoločným heslom bolo "Musíme sa spojiť, aby sme odolali tým silnejším."

Ohňovo-dymová kulisa z dymovníc počas protestu mala svoje opodstatnenie. "Vidíme oheň vo vzduchu," kričala na demonštrujúci jav podpredsedníčka EMB Sieta van Keimpema.

"Oheň je symbolom krízy, ktorú možno opäť očakávať na trhu s mliekom, ak výrobcovia nedostanú zákonné možnosti, aby sa spájali za účelom ovplyvňovania situácie na trhu a vplývali tak na ceny mlieka."

Romuald Schaber, predseda EMB, situáciu zhrnul nasledovnými slovami: "Veľkovýrobcovia a veľkí distribútori mlieka nemajú rovnaké záujmy ako my, keď vykupujú naše mlieko. Aj preto my, malí producenti, prostredníctvom vlastných organizácií, musíme mať možnosť vplývať na pravidlá určovania cien mlieka."

O tri hodiny neskôr na Luxemburskom námestí v Bruseli po plamenných rečiach mliekarov zostali len vyhasnuté dymovnice. Zmizli aj umelé kravy, ale mliekari, ako sľúbili, sa ešte vrátia: ak europoslanci bez námietok schvália legislatívne návrhy Európskej komisie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem