EÚ opäť ustúpila Číne a novinárov nechala bez šance na otázky po summite EÚ-Čína

Brusel 20. septembra (TASR) – Európska únia ustúpila Číne. Dnešné ukončenie summitu EÚ-Čína v Bruseli sa uskutoční bez tradičnej tlačovej besedy s novinármi, ako to máva Európska komisia (EK) vo zvyku. Diplomati EÚ, podobne ako aj počas vlaňajšieho summitu, akceptovali požiadavky čínskej strany o zrušenie spoločnej mediálnej prezentácie výsledkov summitu.

"Chceli sme zorganizovať tlačovú besedu, avšak táto sa neuskutoční, nakoľko sme sa nemohli dohodnúť s čínskou stranou o podmienkach jej priebehu," uviedla šéfka hovorcovského úradu EK Pia Hansenová.

Hovorkyňa EK vyjadrila pred novinármi ľútosť v mene inštitúcie, ktorú reprezentuje, a spresnila, že čínska strana mala nároky na výber novinárov, ktorí by sa mali zúčastniť tlačovej konferencie, a tiež chcela obmedziť okruh otázok. Syndikát novinárov pôsobiacich v Bruseli (API) takéto obmedzenie novinárskych práv vopred odmietol.

Podľa agentúry DPA sa na summite počas rokovania predsedu EK Josého Manuela Barrosa a predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya s čínskym premiérom Wen Ťia-paom neočakáva prijatie zásadných vyhlásení.

Rokovania by sa mali týkať strategického partnerstva medzi prvou a treťou najväčšou ekonomikou sveta a okrem iného aj otázky ľudských práv a čínsko-japonského sporu o ostrovy Senkaku (Tiao-jü).

Nie je to po prvý raz, čo sa tradičný každoročný summit medzi lídrami EÚ a Číny ukončí bez priamej konfrontácie s novinármi. Stalo sa tak už dvakrát a čínska strana do tretice svoju taktiku nezmenila.

Podľa kuloárnych informácií sa čínska delegácia v Bruseli obávala nepríjemných otázok ohľadom dodržiavania ľudských práv v najľudnatejšej krajine sveta.

Summity tohto druhu sa zvyčajne organizujú v budove Európskej rady, kde majú prístup všetci akreditovaní novinári. Tohto roku sa summit EÚ-Čína koná v bruselskom paláci Egmont, kde majú novinári sťažený prístup.

"Akákoľvek dohoda, ktorá narušuje slobodu médií a ktorá povoľuje návšteve z iných krajín, aby mala právo veta nad novinármi z tejto alebo z iných krajín, je neakceptovateľná," uviedol API na svojej internetovej stránke.

EÚ ustúpila v tomto smere čínskej strane aj počas májovej návštevy vicepremiéra Li Kche-čchianga.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem