Osemnásť nových poslancov je krok od zasadnutia do lavíc v EP

Brusel 24. júna (TASR) – Osemnásť nových tvári v Európskom parlamente má blízko k tomu, aby ešte počas aktuálneho funkčného obdobia rozšírili poslanecké rady. S korekciou Lisabonskej zmluvy súhlasí Medzivládna konferencia členských štátov, ktorá je predvojom k tomu, aby ju ratifikovali aj parlamenty jednotlivých krajín európskej dvadsaťsedmičky.

Predchádzajúce voľby do EP v auguste 2009 sa konali ešte na základe pravidiel zakotvených v Zmluve z Nice, no Lisabonská zmluva platná od vlaňajšieho decembra zavádza nový počet 751 poslancov namiesto doterajších 736.

"Rozširovanie" sa netýka Slovenska. O štyroch poslancov si polepšia Španieli, dve miesta pribudnú Rakúsku, Francúzsku a Švédsku, o jeden post v EP si polepšia Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Malta, Holandsko, Poľsko, Slovinsko a Veľká Británia. Jedinou "ukrátenou" členskou krajinou je podľa nových pravidiel Nemecko, ktoré stratí troch poslancov (96 namiesto doterajších 99), no zvolená trojica už dokončí svoje funkčné obdobie, preto by mal byť do roku 2014 dočasný počet poslancov stanovený na 754. Práve pre toto číslo bolo potrebné vykonať "kozmetické" úpravy v Lisabonskej zmluve, ktoré musia byť teraz schválené v členských štátoch.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy