EÚ: Osobitým vyslancom EÚ pre Afganistan bude Vyguadas Ušackas z Litvy

Brusel 20. februára (TASR) – Bývalý litovský minister zahraničných vecí Vygaudas Ušakcas by sa mal stať novým osobitým vyslancom EÚ v Afganistane, informovala dnes agentúra DPA.

Podľa diplomatických zdrojov má európska ministerka zahraničných vecí Catherine Ashtonová potvrdiť Ušackasovo vymenovanie na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v pondelok. Ušackas nahradí súčasného osobitého vyslanca EÚ v Afganistane a Pakistane Ettore Francesca Sequiho, ktorý má odísť z funkcie na konci mesiaca.

Podľa informácií DPA boli v hre o post spolu traja muži, no Ashtonová sa rozhodla nominovať Ušackasa. Ten od decembra 2008 do januára 2010 zastával úrad litovského ministra zahraničných vecí, ale bol nútený odstúpiť po rozporoch s prezidentkou krajiny Daliou Grybauskaiteovou. Počas svojej predchádzajúcej kariéry Ušackas tiež slúžil ako veľvyslanec Litvy v Spojených štátoch a v Británii, teda v dvoch krajinách, ktoré vyslali do medzinárodnej misie v Afganistane pod vedením NATO najviac jednotiek.

Ušackasovou hlavnou úlohou ako zástupcu EÚ v konfliktmi sužovanom Afganistane bude koordinovať humanitárnu pomoc, ktorá prúdi z Európskej únie, spolu s afganskými úradmi a ďalšími kľúčovými hráčmi, ako sú NATO a OSN.

3 gk