Označenie energetickej náročnosti chce mať EK aj na televízoroch

Brusel 28. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) navrhuje, aby bolo označenie o energetickej spotrebe aj na televíznych prijímačoch. Po práčkach, umývačkách riadu či chladničkách by tak mali do skupiny pribudnúť aj spotrebiče, ktoré podľa EK zodpovedajú za spotrebu energie v priemernej domácnosti v rozsahu 10 %.

Ak návrh prejde aj ostatnými inštitúciami bez námietok, bude to prvýkrát, keď budú musieť výrobcovia na televízoroch uverejniť, ako sú tieto náročné na energetickú spotrebu. Pre TV zostáva v platnosti staré označenie od A po G, pričom A reprezentuje najmenej spotrebovanej energie a G najviac. Značka bude musieť byť podľa návrhu prítomná aj v reklame na produkt, pokiaľ bude pri ňom uvedená aj cena.

Pre ostatné domáce spotrebiče zaviedla EÚ v tomto roku označenia A+, A++ a A+++. Deje sa to v dôsledku toho, že od roku 1992, keď bolo povinné označenie zavedené, sa 90 % spotrebičov presunulo do najkvalitnejšej energetickej triedy A, v rámci nej sú však rozdiely medzi výrobkami veľké. Energetické štítky sú na výrobkoch povinné, okrem indikácie množstva spotrebovanej energie sa na nich má uvádzať aj spotreba vody alebo hlučnosť.

Nariadenia by mali nadobudnúť platnosť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka v prípade, že Európsky parlament ani Rada EÚ nevyužijú možnosť legislatívnu normu zmeniť.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl