Plenárna schôdza EP bude najmä o rozpočte 2011 a zahraničnej službe

Brusel/Štrasburg 18. októbra (TASR) – Ťažiskom plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, začínajúceho sa dnes v Štrasburgu, budú dve témy. Prvou je rozsiahla debata a hlasovanie o rozpočte pre budúci rok, a druhou "doklepnutie" architektúry Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Diskusia o rozpočte na rok 2011 je už dlhšie rozbehnutá; v utorok sa očakáva tvrdý náraz rozpočtových opatrení plánovaných členskými štátmi na plány europarlamentu.

Európsky parlament by mal odhlasovať medziročné zvýšenie rozpočtu o takmer šesť percent, čo je dvojnásobok Radou EÚ navrhnutých 2,9 percenta.

Po stredajšom hlasovaní bude rozpočtový plán témou diskusie parlamentu s Európskou komisiou – ak sa nenájde kompromis, rozpočet na rok 2011 bude mať podobu z aktuálneho roka, čo by vyhovovalo najmä členským štátom, pretože takmer každá aj vo svojom domácom hospodárení musela urobiť rozsiahle škrty.

Poslanci by radi videli zmeny vo vnútorných pravidlách pre budúcich diplomatov v zahraničnej službe a pre výdavky na jej postavenie v roku 2010 musia odhlasovať aj zmeny v rozpočte na tento rok. Diplomatické zbory z dielne stálej predstaviteľky EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku sa už pomaly tvoria: Catherine Ashtonová vymenovala prvú skupinu diplomatov na čele misií už minulý mesiac.

Netradične už tento týždeň, namiesto zaužívaného decembra, spozná víťaza aj Sacharovova cena pre rok 2010. Ocenenie boja proti neprávosti vo svete venovanej slobode myslenia – cena Andreja Sacharova – sa udeľuje každoročne od roku 1988. Je pomenovaná po nositeľovi Nobelovej ceny mieru, bývalom sovietskom disidentovi a fyzikovi, ktorý bol spolutvorcom vodíkovej bomby a snažil sa o zvyšovanie povedomia ľudí o jadrovom zbrojení. Za svoju angažovanosť v boji za ľudské práva bol Sacharov v Sovietskom zväze perzekvovaný.

Predseda parlamentu Jerzy Buzek bude mať náročný týždeň – v stredu prednesie pri príležitosti polovice svojho funkčného obdobia slávnostnú reč, o deň skôr privíta na návšteve v EP generálneho sekretára Organizácie Spojených národov Pan Ki-muna a počas víkendu absolvuje oficiálnu návštevu Maďarska.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem