Plyn zatiaľ prúdi do Nemecka, Poľska i Litvy bez obmedzení, potvrdila EK

Brusel 23. júna (TASR) – Hovorkyňa komisára Günthera Oettingera dnes upokojila Európu, že žiadne dodávky plynu do Európskej únie následkom bielorusko-ruského konfliktu zatiaľ neboli prerušené. Cez Bielorusko prechádza tok nerastnej suroviny do Litvy, Poľska a Nemecka, ale ani v jednej krajine zatiaľ nepozorovali žiadne zmeny.

"Európa by nemala byť v tomto spore stavaná do úlohy rukojemníka," citovala slová Oettingera hovorkyňa Marlene Holznerová, ktoré adresoval v pondelok (21.6.) v telefonickom rozhovore s ruskou a bieloruskou stranou: "Európska únia koná v prospech toho, aby bol tento spor v čo najkratšom čase vyriešený."

"Sme v neustálom kontakte s dotknutými krajinami – Poľsko a Litva o 8.00 SELČ potvrdili, že neboli žiadne prerušenia dodávok, takisto v Nemecku nie sú žiadne problémy. Monitorujeme situáciu," dodala Holznerová.

Dodávka z Ruska cez bieloruský plynovod do spomenutej trojice krajín predstavuje 6,25 % spotreby celej únie. Rusko dnes ráno znížilo dodávky do Bieloruska už na úroveň o 60 % nižšiu oproti normálu, energetický gigant Gazprom plánuje v prípade nezaplatenia dlhu znížiť transport plynu do Bieloruska až o 85 %, prípadné výpadky suroviny do EÚ chce Moskva vyrovnávať zvýšením kapacity cez ukrajinské plynovody. Minsk v utorok (22.6.) oznámil, že zastavuje tranzit plynu do Európy, zatiaľ sa však viditeľné následky na plynomeroch neprejavili.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop