EÚ po prvý raz udelila ceny Marie Curie za výnimočné úspechy vo výskume

Brusel/Nikózia 5. novembra (TASR) – Prví víťazi novej ceny Marie Curie, ktorá je iniciatívou Európskej komisie (EK) a udeľuje sa za výnimočné úspechy vo výskume, boli dnes vyhlásení na slávnosti v Nikózii na Cypre.

Traja víťazi sú Gikas Majorkinis z Grécka v kategórii nádejný talent vo výskume, Claire Belcherová z Británie za sprostredkovanie vedy a Sarit Sivanová z Izraela za inovácie a podnikanie.

Na slávnosti odovzdala všetkým vedcom cenu európska komisárska pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.

Udeľovanie cien prebieha v rámci konferencie zameranej na budúcnosť akcií Marie Curie a programu Horizont 2020, ktorý navrhla EK a ktorého suma 80 miliárd eur je určená na investície do výskumu a inovácií.

Podľa návrhu sa má v období 2014–20 vyčleniť na akcie Marie Curie viac ako 5,75 miliardy eur. Z tohto programu sa od jeho začiatku v roku 1996 podporilo odborné vzdelávanie, mobilita a rozvoj zručností viac ako 65.000 výskumníkov.

"Dúfam, že cena Marie Curie povzbudí ďalších výskumných pracovníkov a inšpiruje viac mladých ľudí – najmä dievčat –, aby uvažovali nad vedeckým povolaním," povedala v tejto súvislosti komisárka Vasiliová.

Gikas Majorkinis bol ocenený za sledovanie globálneho šírenia vírusu hepatitídy C (HCV). Tento život ohrozujúci vírus napáda pečeň a zasiahol približne 150 miliónov ľudí vo svete.

Claire Belcherová bola ocenená za výskum geologického vývoja Zeme a jeho vplyvu na život rastlín a zvierat.

Sarit Sivanová vyvinula inovatívnu liečbu bolestí spodnej časti chrbtice, ktoré sú spôsobené degeneráciou platničiek v chrbtici.

Cena Marie Curie podporuje úspechy najlepších držiteľov grantov v rámci akcií Marie Curie v troch kategóriách – sprostredkovanie vedy, inovácie a podnikanie a nádejný talent vo výskume.

Cieľom tejto ceny je povzbudiť vedcov, aby rozšírili oblasť, v ktorej vynikajú, o inovácie, podnikanie a sprostredkovanie vedy. Okrem toho zviditeľní víťazných bádateľov a ich hosťujúce inštitúcie a zároveň zvýši prestíž akcií Marie Curie.

Cena nesie meno svetoznámej vedkyne poľského pôvodu Marie Sklodowskej-Curie. Bola prvou ženou, ktorá dostala Nobelovu cenu – ako uznanie za svoje priekopnícke bádanie vo viacerých vedeckých oblastiach.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem