EÚ počas osláv Dňa Európy zaregistruje prvú európsku občiansku iniciatívu

Brusel 8. mája (TASR) – Prvá európska občianska iniciatíva, ktorá bude úradne zaregistrovaná Európskou komisiou (EK) sa týka posilnenia výmenných programov Európskej únie, uviedol dnes podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Za iniciatívou stojí skupina občanov z Belgicka, Maďarska, Luxemburska, Rakúska, Rumunska, Španielska a Talianska.

Názov vôbec prvej európskej občianskej iniciatívy je Fraternité 2020 (F2020). Komisia ju pod dohľadom podpredsedu EK Šefčoviča symbolicky zaregistruje 9. mája počas osláv Schumanovho dňa, ktorým si EÚ pripomína svoj vznik.

Cieľom F2020 je posilniť výmenné programy EÚ, ako sú napríklad Erasmus či Európska dobrovoľná služba a vďaka nim prispieť k jednote Európy založenej na solidarite medzi občanmi.

"Som veľmi rád, že európska občianska iniciatíva sa konečne stáva realitou. Je to veľký prínos pre participatívnu demokraciu v Európe a teraz to bude súťaž o tom, ktorej z prvých predkladaných iniciatív sa podarí vyzbierať milión podpisov," uviedol dnes Šefčovič v stanovisku pre médiá.

Iniciatíva F2020 dostala registračné číslo ECI(2012)000001, čo znamená, že pôjde naozaj o prvú zaregistrovanú európsku občiansku iniciatívu. Organizátori, ktorí spĺňajú jeden zo základných kritérií – účasť aspoň štvrtiny z 27 členských štátov únie – budú mať po zaregistrovaní sa k dispozícii dvanásť mesiacov na zozbieranie jedného milióna podpisov Európanov z uvedených sedem štátov. Ak sa im to podarí, môžu vyzvať EK aby sa táto iniciatíva premenila na platný legislatívny návrh.

Prvá občianska iniciatíva je zatiaľ bez podpory zo strany občanov Slovenska. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na stránke www.F2020.eu. EK oznámila, že ďalšie európske občianske iniciatívy zaregistruje vo štvrtok a v piatok.

(spravodajca Jaromír Novak) dam