Podľa talianskej ministerky môžu byť medzi migrantmi členovia al-Káidy

Brusel 19. novembra (TASR) – Členovia teroristickej siete al-Káida môžu byť medzi tisíckami migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy na lodiach cez Stredozemné more. Vyhlásila to v pondelok talianska ministerka zahraničných vecí Emma Boninová.

Taliansko sa snaží získať pomoc od svojich partnerov v Európskej únii. Snaží sa vyriešiť krízu v podobe tisícov afrických migrantov, ktorí tento rok dorazili na Sicíliu. Ďalšie stovky sa pri pokuse dosiahnuť európske pobrežie utopili.

"Máme podozrenie, že imigrantmi sú džihádistické elementy a členovia al-Káidy," povedala Boninová na tlačovej konferencii počas stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli.

Boninová nechce podľa vlastných slov hovoriť o teroristickej hrozbe. Skôr ide o bezpečnostnú hrozbu, ktorú predstavujú džihádisti, napísala agentúra Reuters.

Taliansko požaduje od EÚ, aby začalo misiu proti pašovaniu ľudí a organizovanému zločinu v Stredozemnom mori pod hlavičkou spoločnej bezpečnostnej politiky.

Európska ministerka zahraničných vecí Catherine Ashtonová povedala, že ministri rokovali o bezpečnostných dôsledkoch ilegálnej imigrácie pre 28-členný blok.

O pomoci s migrantmi pre južné štáty sa EÚ rozhodne v decembri.

1 izi