Podoba a fungovanie diplomatických zborov únie budú známe do decembra

Brusel 8. júna (TASR) – Európska služba pre vonkajšiu činnosť by mala v konečnej podobe uzrieť svetlo sveta 1. decembra 2010 a symbolicky tak zavŕšiť jednoročné čakanie na vytvorenie nových európskych diplomatických zborov od začiatku platnosti Lisabonskej zmluvy.

Napísal to internetový portál EU Observer, ktorý sa odvoláva na diplomatické kruhy. Zhoda na forme reprezentácie EÚ smerom navonok mala vzniknúť pôvodne už skôr, no ťažkosti na medziinštitucionálnej úrovni pretrvávajú a prijatie dohody sa predlžuje. Polená pod nohy hádže tvorkyni celého konceptu Catherine Ashtonovej ako posledný Európsky parlament, avšak dohoda je podľa portálom citovaného nemenovaného zdroja blízko a deklarovať ochotu akceptovať ju v hrubej podobe by mali šéfovia politických klubov frakcií vo štvrtok. Otázky, v ktorých stále nie je stopercentný konsenzus, sa naďalej týkajú zastupovania Ashtonovej, charakteru fungovania inštitúcie (súčasť Európskej komisie, alebo samostatne pôsobiaca jednotka) a vyvodenia politickej i rozpočtovej zodpovednosti.

Po dohode na týchto záležitostiach môže začať stála predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku adresne rozdeľovať dôležité pozície v službe, predtým však celý balík musí ešte odobriť zasadnutie Európskej rady. Zdroj pre EU Observer ale potvrdil, že to nebude na blížiacom sa júnovom summite (17. júna), ale až v októbri: "Rada má teraz na programe riešenie iných záležitostí, nemyslím si, že sa podarí pretlačiť do agendy aj diskusiu o EEAS."

Európska služba pre vonkajšiu činnosť je jednou z vlajkových lodí "novej" Európskej únie po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti. Po celom svete by mala zamestnávať viac než 6000 ľudí.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy