EÚ podpísalo s Ruskom dohodu o kontrole drogových prekurzorov

Brusel 4. júna (TASR) – Európska únia a Rusko dnes podpísali novú dohodu o spolupráci o kontrole drogových prekurzorov. Je to jeden z výsledkov dvojdňového summitu EÚ-Rusko v Jekaterinburgu.

Dohoda bola v mene únie podpísaná už v predstihu v Bruseli írskym predsedníctvom v EÚ a v Jekaterinburgu šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou. Za ruskú stranu ju podpísal riaditeľ Federálneho úradu pre narkotiká Viktor Ivanov.

Podľa stanoviska Európskej komisie (EK) táto dohoda posilní spoluprácu medzi EÚ a Ruskom v oblasti prevencie obchodovania s drogovými prekurzormi, ktoré slúžia na finálnu výrobu nelegálnych drog. Dohoda umožní kompetentným úradom vymieňať si praktické, technické a vedecké informácie o týchto látkach so snahou zabezpečiť ich využívanie len na legitímne účely.

"Kontrola drogových prekurzorov je ukážkovým príkladom toho, ako sa dá čeliť medzinárodnej hrozbe, akou je obchodovanie s drogami. Medzinárodná spolupráca je najlepšia obrana. Preto vítam dnešnú dohodu s Ruskom pracovať ruka v ruke pri prevencii používania prekurzorov na výrobu nelegálnych drog," uviedol eurokomisár zodpovedný za clá, dane a audit Algirdas Šemeta.

EÚ má teraz uzavretých 11 bilaterálnych dohôd o drogových prekurzoroch s tretími krajinami. Dohodu už uzavrela s Bolíviou, Čile, Čínou, Ekvádorom, Kolumbiou, Mexikom, Peru, Turecka, USA a Venezuelou.

Drogové prekurzory sú chemické látky, ktoré sa používajú na legitímnu výrobu liečiv, parfumov, plastov a kozmetiky. Zároveň však môžu byť zneužité na výrobu nelegálnych drog ako je metamfetamín, heroín alebo kokaín.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh