EÚ podporí výskumný projekt SESAME na Blízkom východe

Brusel 28. mája (TASR) – Európska komisia (EK) a Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) sa dnes dohodli na podpore výstavby jedného z najambicióznejších výskumných zariadení na Blízkom východe nazvaného SESAME. Komisia na projekt prispeje sumou päť miliónov eur.

SESAME je zariadenie využívajúce takzvané synchrotrónové žiarenie, ktoré funguje na podobnom princípe ako obrovský mikroskop. Vedcom z tohto regiónu umožní skúmať vlastnosti progresívnych materiálov, biologických procesov a kultúrnych artefaktov.

Pôjde o jedinečný projekt so sídlom v Jordánsku, ktorý spája vedcov z členských krajín EÚ ale aj Bahrajnu, Egyptu, Iránu, Izraela, Jordánska, Pakistanu, Palestínskej samosprávy a Turecka.

Okrem vedeckých cieľov sa projekt zameriava aj na podporu mieru v regióne prostredníctvom vedeckej spolupráce.

"Sme radi, že môžeme spojiť úsilie s organizáciou CERN a podporiť jeden z najzaujímavejších vedeckých projektov na Blízkom východe. Komplex SESAME ponúka výskumníkom z regiónu najmodernejšie zariadenia, zároveň však zdôrazňuje veľké pokroky, ktoré je možné v regióne dosiahnuť prostredníctvom mierovej spolupráce," zdôraznila eurokomisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geogheganová-Quinnová.

Generálny riaditeľ organizácie CERN Rolf Heuer uviedol, že v súčasnej dobe je SESAME jedným z najdôležitejších projektov na svete.

Na základe dnešnej dohody prispeje EK sumou päť miliónov eur, ktorá umožní organizácii CERN, aby v rámci projektu SESAME dodala magnety pre nový okruh na skladovanie elektrónov – najdôležitejšiu časť zariadenia. Vďaka tomu by mohlo byť zariadenie SESAME uvedené do prevádzky v roku 2015.

Európska komisia už na projekt poskytla viac ako tri milióny eur prostredníctvom nástroja európskeho susedstva a partnerstva a podporila budovanie sietí, výpočtovú techniku a systémy na spracovanie údajov v rámci projektu SESAME.

Výstavba zariadenia SESAME (Synchrotrónové žiarenie pre experimentálnu vedu a aplikácie na Blízkom východe) sa začala v roku 2003. Rovnako ako organizácia CERN aj projekt SESAME vznikol pod záštitou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc