EÚ podporí vzdelávanie v JAR sumou 123 miliónov eur

Brusel 28. septembra (TASR) – V prvý deň summitu predstaviteľov Európskej únie a Juhoafrickej republiky spečatili ich čelní predstavitelia zmluvu o spolupráci, v rámci ktorej únia podporí vzdelávanie na juhoafrických základných školách sumou 123 miliónov eur.

Dvadsaťsedmička orientuje svoje peniaze do sektora, ktorý je v africkej republike krajne podkapitalizovaný.

„Podpisom vstupujeme do najväčšieho rozvojového programu, aký kedy existoval medzi EÚ a JAR. Sme radi, že je to v oblasti, ktorú považujeme za svoju prioritu,“ povedal juhoafrický prezident Jacob Zuma.

Zuma spoločne s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom vyjadrili nádej, že obe strany dotiahnu do konca roka negociácie ohľadne Dohody o ekonomickom partnerstve, ktorá by mala uvoľniť obchodné bariéry.

Van Rompuy stihol počas tlačovej besedy aj oficiálne pochváliť JAR za výbornú organizáciu uplynulých majstrovstiev sveta vo futbale. „To, že JAR zvládla usporiadanie takéhoto veľkolepého podujatia, znamená aj to, že je s vami do budúcnosti potrebné počítať ako s globálnym hráčom,“ uviedol.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla