EÚ poskytla ďalších 10 miliónov eur na pomoc pri repatriácii cudzincov z Líbye

Brusel 13. apríla (TASR) – Európska únia dnes uvoľnila ďalších desať miliónov eur na zjednodušenie vyriešenia repatriácie a evakuácie ľudí, ktorí uviazli na hraniciach vojnovým konfliktom zmietanej Líbye.

Peňažné prostriedky sa využijú najmä na transport robotníkov, ktorí sa po vypuknutí občianskej vojny v Líbyi ocitli na tunisko-líbyjskom a egyptsko-líbyjskom pomedzí bez možnosti vrátiť sa do svojej vlasti.

Sumu využijú humanitárni pracovníci únie spoločne s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, ktorá dohliada na pomoc odkázanej skupine cudzincov.

Z Líbye od začiatku konfliktu evakuovali približne 5800 Európanov, ďalších 20.000 evakuovali plavidlá a lietadlá členských štátov Európskej únie do vlasti mimo EÚ.

EÚ poskytla na začiatku marca 30 miliónov eur na humanitárnu pomoc, ktorá bola využitá na zabezpečenie dočasných prístreškov, prikrývok, jedla, pitnej vody a základných liekov pre utečencov. Celková suma poskytnutá EÚ a jej členskými štátmi na zmiernenie následkov humanitárnej krízy na líbyjských hraniciach sa k dnešnému dňu pohybuje podľa odhadu tesne pod hranicou 100 miliónov eur.