EÚ poskytne dodatočnú finančnú pomoc pre civilistov na východe Ukrajiny

Brusel 12. augusta (TASR) – Európska komisia rozhodla dnes o dodatočných finančných prostriedkoch vo výške 2,5 milióna eur na pomoc najzraniteľnejším ľuďom postihnutým pokračujúcimi bojmi na východnej Ukrajine.

Humanitárna pomoc je zameraná na pomoc pri registrácii a premiestňovaní vnútorne vysídlených osôb, poskytovaní dočasného prístrešia, rozdeľovaní potravín, vody, zdravotnej starostlivosti, poskytovaní psychosociálnej pomoci a prípravách na nadchádzajúcu zimu.

„Snažíme sa pomôcť niektorým z najviac zraniteľných obetí tohto konfliktu. Títo civilisti, mnohí z nich ženy a deti, boli nútení opustiť svoje domovy dokonca bez najnutnejších vecí. Potrebujú našu pomoc prežiť najbližšie mesiace, najmä tie v zime. Niektorí z nich sú v pasci bojových zón bez možnosti úniku,“ uviedla eurokomisárka zodpovedná za medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a civilnú ochranu Kristalina Georgievová.

Komisárka vyzvala všetky strany konfliktu na východe Ukrajiny, aby uľahčili prácu humanitárnych organizácií a umožnili poskytovanie pomoci civilnému obyvateľstvu, ktoré sa ocitlo v núdzi.

Podľa EK humanitárna pomoc sa týka okolo 3,9 milióna ľudí. Rovnako ako aj v prípade ostatných kríz, EK pracuje pri poskytovaní pomoci v úzkej koordinácii s OSN a humanitárnymi partnermi.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem