EÚ poskytne Líbyi 50 miliónov eur na zlepšenie boja proti nelegálnej imigrácii

Tripolis/Brusel 5. októbra (TASR) – Európska únia poskytne Líbyi približne 50 miliónov eur v rámci boja proti nelegálnej imigrácii. Severoafrická krajina dostane tieto financie v najbližších troch rokoch, oznámila dnes Európska komisia.

Líbya bude môcť vybaviť svoju pohraničnú kontrolu lepšou technikou, zlepšiť ubytovanie pre utečencov a vylepšiť zákony na ich ochranu. Príslušnú dohodu o spolupráci v rokoch 2011-13 podpísali dnes obe strany na stretnutí v Tripolise.

"Ak chceme nájsť riešenie problému utečencov, potrebujeme dialóg," reagoval hovorca komisárky EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej na kritiku spolupráce únie s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím. Ten nedávno žiadal od EÚ päť miliárd eur ročne – ako kompenzáciu za to, že jeho krajina sa stará o afrických prisťahovalcov, ktorí sa chcú dostať cez Líbyu do Európy.

Kritici žiadajú, aby Líbya nedostala žiadnu pomoc od Európskej únie, pokým nebude dodržiavať medzinárodné dohovory o utečencoch. "Tieto peniaze nebudú vyplatené líbyjskej vláde, ale vyplatí ich priamo Európska komisia," povedal hovorca. Súhlas členských krajín únie nie je pre túto dohodu potrebný.

Líbya patrí k hlavným tranzitným krajinám pre utečencov snažiacich sa dostať z Afriky do Európy. Krajina sa opakovane stáva terčom kritiky pre obvinenia z porušovania ľudských práv. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zachytí väčšinu utečencov, ktorí plávajú zo Severnej Afriky na malých plavidlách do Talianska, pohraničná stráž ešte na mori a pošle ich späť, aby pričasto v Líbyi zmizli. Líbyjské zastúpenie UNHCR začiatkom júna na pokyn Tripolisu uzavreli.

Zdroj: DPA

3 gon juh