EÚ poskytne na obnovu a rozvoj Mali 520 miliónov eur

Brusel 15. mája (TASR) – Európska únia plánuje venovať 520 miliónov eur na obnovu severoafrickej republiky Mali. To je len jeden z výsledkov dnešnej medzinárodnej konferencie donorov pre Mali, ktorá sa koná na pôde Výboru regiónov v Bruseli.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý sa deň pred začatím konferencie stretol s malijským prezidentom Dioncoundom Traorém, vo vyhlásení pre médiá uviedol, že pomoc, ktorá EÚ venuje Mali, pomôže tejto krajine stať sa "stabilnejšou, prosperujúcejšou a demokratickejšou."

Stabilita a bezpečnosť Mali je podľa Barrosa nielen v záujme krajiny, ale aj v záujme regiónu Sahel, severnej Afriky, a tiež v záujme Európy.

"Stretli sme sa dnes, aby sme vyjadrili solidaritu s Mali a jeho obyvateľstvom. Nejde len o ekonomickú obnovu Mali, musíme sa snažiť o uskutočnenie hlbokých reforiem a znovuvybudovanie základov pre pokojný život," zdôraznil pri otváraní konferencie eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs.

Komisár spresnil, že EÚ podpíše dnes večer s predstaviteľmi Mali dohodu o finančnej pomoci. Európska pomoc bude prioritne orientovaná na lepší prístup obyvateľstva k pitnej vode, k zdravotníckym službám, k zlepšeniu justičného systému a vzdelávaniu.

Piebelgs pripomenul, že vďaka investíciám do verejnej sféry, ktoré EÚ sprostredkuje, dôjde v najbližších rokoch k vytvoreniu nových 20.000 pracovných miest v Mali.

EÚ bude zohrávať dôležitú úlohu koordinátora v tejto oblasti, zároveň však nezabúda ani na politický aspekt pomoci pre Mali. Komisár Piebalgs v tomto smere ocenil pokroky, ktoré v krajine nastali od januára, a uvítal najmä vytvorenie Komisie pre dialóg a zmierenie.

Jej cieľom je uzmieriť súčasné bojové strany, prispieť k jednote severnej a južnej časti Mali a zabezpečiť rovnaké práva pre všetky národnostné a náboženské menšiny v krajine a ich plnohodnotnú účasť na demokratizačnom procese.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem