EÚ poslala Ukrajine 260 miliónov eur, pridala 7,8 miliónov na humanitárnu pomoc

Brusel 12. novembra (TASR) – Európska únia vyplatila Ukrajine 260 miliónov eur v podobe úverov, oznámila dnes Európska komisia. Ide o financie, ktoré sú súčasťou dohodnutého balíka finančnej pomoci v hodnote 1,61 miliárd eur.

„Prevedenie tejto platby je ďalším konkrétny dôkazom európskej solidarity s ukrajinským ľudom,“ uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre ekonomické a menové záležitosti Pierre Moscovici.

Komisár v správe pre médiá spresnil, že tieto zdroje sú zamerané na pomoc vláde v Kyjeve pre krytie „naliehavých potrieb financovania“, rovnako ako pre realizáciu ekonomických reforiem.

Komisia okrem toho oznámila, únia zvyšuje svoju humanitárnu pomoc pre Ukrajinu o ďalších 7,8 miliónov eur, čo zaokrúhli celkovú sumu tejto pomoci na 32 miliónov eur.

Podľa vyhlásenia šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej dodatočná humanitárna pomoc je určená pre populáciu zasiahnutú ozbrojeným konfliktom na východe Ukrajiny.

„Tisíce ohrozených civilistov sú s blížiacou sa zimou ohrozované humanitárnou krízou. Nové finančné prostriedky by im mali pomôcť v najbližších mesiacoch,“ dodal eurokomisár pre humanitárnu pomoc Christos Stylianidis.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc