EÚ potrebuje Balkán, zhodli sa prezidenti SEI

Pre Macedónsko bolo stretnutie prezindentov krajín strednej a východnej Európy najväčšou politickou udalosťou, ktorú hostilo na svojej pôde.

Na summite, ktorý má neformálnu povahu, sa v piatok 2. mája stretli prezidenti zo sedemnástich štátov strednej a juhovýchodnej Európy: Chorvátska, Moldavska, Bulharska, Českej republiky, Čiernej Hory, Slovenska, Slovinska, Srbska, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny, Maďarska, Poľska, Bosny a Herzegoviny, Albánska a Turecka. Rumunsko a Taliansko boli zastúpené na úrovni veľvyslancov.

Politici sa zhodli na tom, že ak sa EÚ podarí integrovať krajiny, ktoré dnes majú prísľub členstva, pomôže to stabilizácii juhovýchodnej Európy aj s prihliadnutím na nezávislé Kosovo. Bruselu sa uplynulý týždeň podarilo podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu s poslednou krajinou Balkánu – Srbskom, od čoho si sľubuje posilnenie šancí proeurópskych síl v nadchádzajúcich predčasných voľbách. 

Miestni lídri si uvedomujú, že región Balkánu nie je zatiaľ plne ani nezvrátiteľne na ceste k členstvu, čo potvrdzujú slová macedónskeho prezidenta Branka Crvenkovského: „Stále sú tu isté riziká, ktoré netreba podceňovať.“

„Tento región nemá inú alternatívu, len integráciu do Európskej únie“, hovorí záverečný dokument z ochridského stretnutia. Turecký prezident, ktorý bol hosťom summitu, dodal, že Turecko pomôže pretvoriť EÚ na skutočného globálneho hráča.

Hoci sa na stretnutí veľa diskutovalo o Kosove, jeho prezident Fatmir Sejdiu pozvanie nedostal. Priština je pobúrená a odkázala, že nezávislé Kosovo je realita, ktorú musia štáty regiónu zobrať do úvahy.

Horúcou témou summitu bol rusko-taliansky projekt plynovodu South Stream, cez ktorý bude do južnej Európy prúdiť ruský plyn. Do projektu sa zapojilo aj Bulharsko, ktoré bude tranzitnou krajinou v mieste, kde sa plynovod rozdelí na dve vetvy, jedna pôjde do Grécka a južného Talianska, druhá, severozápadná do strednej Európy.