EÚ povolí nákup sýrskej ropy od opozície

Brusel 17. apríla (TASR) – Vlády Európskej únie podľa očakávania na budúci týždeň zmiernia embargo uvalené na ropu zo Sýrie a povolia nákup od sýrskej opozície v snahe ovplyvniť vývoj občianskej vojny v Sýrii.

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v pondelok 22. apríla odhlasujú politici aj zrušenie obmedzení pre predaj zariadenia pre ropný priemysel tak, aby neplatili pre sýrsku opozíciu, a zrušia tiež obmedzenia pre investície do ropného sektoru. Informácie dnes poskytli diplomati EÚ, ako uviedla tlačová agentúra Reuters.

Predstavitelia EÚ však stanovia podmienky, ktoré zaručia, aby sa neobchodovalo s podporovateľmi prezidenta Bašára Asada.

"Nákupy budú povolené, keď ich nejaká vláda v rámci EÚ schváli po konzultáciách so sýrskou (opozičnou) Národnou radou," povedal diplomat EÚ.

EÚ v roku 2011 zaviedla pre európske firmy zákaz nákupu sýrskej ropy a reagovala tým na povstanie proti Asadovi. Konflikt trvá dva roky a vládne sily tvrdo bojujú o zachovanie kontroly nad veľkými mestami, pričom mnohé vidiecke oblasti a provinčné mestá padli do rúk povstalcov.

Najnovšie údaje Spojených štátov ukazujú, že produkcia ropy v Sýrii bola v októbri 2012 okolo 153.000 barelov denne, čo je takmer 60-percentný pokles oproti marcu 2011.

1 jam cve