EÚ pozastavila rokovania so Švajčiarskom o programoch Erasmus a Horizont 2020

Brusel 17. februára (TASR) – Európska únia dočasne pozastavila rokovania so Švajčiarskom o jeho pripojení sa k študentskému výmennému programu Erasmus Plus a výskumnému programu Horizont 2020. Pre agentúru DPA to uviedol v nedeľu večer v Bruseli nemenovaný hovorca Európskej komisie.

Je to reakcia na oznámenie Švajčiarska, že nepodpíše navrhovanú dohodu o voľnom pohybe osôb s Chorvátskom ako najnovšou členskou krajinou EÚ. Dohoda mala po desiatich rokoch zaistiť Chorvátom voľný vstup na švajčiarsky pracovný trh. Obe strany sa na znení návrhu dohodli už v lete minulého roku. Zmenu svojho postoja Bern zdôvodnil výsledkom nedávneho referenda, v ktorom Švajčiari rozhodli o obmedzení "masového prisťahovalectva".

"Voľný pohyb osôb medzi EÚ a Švajčiarskom je základným princípom, ktorý by nemal byť spochybňovaný. A to aj preto, že je súčasťou väčšieho balíka, ktorý Švajčiarsku umožňuje prístup na vnútorný trh EÚ," povedal pre DPA hovorca Európskej komisie. Dodal, že všetky plánované kolá rokovaní o účasti Švajčiarska na oboch programoch boli odložené dovtedy, kým Bern nepodpíše dohodu so Záhrebom.

Švajčiarska ministerka spravodlivosti Simonetta Sommarugová o zmene telefonicky informovala šéfku chorvátskej diplomacie a vicepremiérku Vesnu Pusičovú. Oznámila jej, že navrhovaná bilaterálna dohoda nemôže byť podpísaná v súčasnej podobe, pretože referendum vytvorilo nový právny rámec zakazujúci uzatvárať medzinárodné dohody, ktoré zaviedli neobmedzené prisťahovalectvo. Švajčiarska ministerka ale ubezpečila Pusičovú, že vláda v Berne hľadá riešenie, ktoré by zaistilo, že Chorváti nebudú v otázke voľného pohybu osôb diskriminovaní.

3 20 hy