EÚ pozastavuje finančnú pomoc Ugande kvôli rozsiahlej korupcii tamojšej vlády

Kampala 5. decembra (TASR) – Európska únia oznámila, že na najmenej šesť mesiacov zastaví finančnú pomoc Ugande pre podozrenie z rozsiahlej korupcie a spreneveru týchto peňazí. Informovala o tom dnes agentúra AP.

V komuniké, zverejnenom v utorok večer, EÚ uviedla, že pozastavuje pomoc vláde ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho kvôli odhaleniu prípadov korupcie, vrátane nedávneho podvodu, pri ktorom kancelária predsedu ugandskej vlády spreneverila najmenej desať miliónov eur z pomoci piatich európskych krajín.

Uganda podľa hodnotenia medzinárodnej organizácie Transparency International dlhodobo patrí k problematickým krajinám, pokiaľ ide o mieru korupcie – spomedzi 176 hodnotených krajín jej patrí 130. miesto, na prvom mieste sú zhodne Dánsko, Fínsko a Nový Zéland s najnižšou mierou korupcie.

Najnovší prípad však má škandalózne pozadie: vyše 220.000 dolárov minula vláda za štyri dni na nákup pohonných látok, niekoľko miliónov dolárov vyčlenila na nákup luxusných vozidiel pre vysokých štátnych predstaviteľov a ďalšie milióny previedla na rôzne súkromné účty.

Peniaze poskytli Británia, Nórsko, Švédsko, Dánsko a Írsko na obnovu vojnou zničených oblastí na severe africkej krajiny.

2 cve dem