EÚ: Právo na slobodu pohybu je nespochybniteľným právom občanov únie

Brusel 12. mája (TASR) – Na zasadnutí Európskej rady s ministrami vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) v Bruseli dnes jasne zaznelo, že spochybňovanie schengenského priestoru neprichádza do úvahy.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorý zasadnutiu predsedal, oznámil na tlačovej konferencii, že ministri vnútra sa zhodli v niekoľkých významných bodoch.

“V prvom rade ide o zhodu v názore na Schengenskú zónu. Ministri za každý členský štát únie deklarovali, že voľný pohyb osôb v rámci vnútorných hraníc únie je jedným z hlavných pilierov únie a musíme ho zachovať. Individuálne rozhodnutia o zmene tohto stavu sa musia udiať v súlade s internými predpismi únie tak, aby nespôsobovali neželané reťazové reakcie," povedal Sándor Pintér s odkazom na snahy Dánska zaviesť dočasné kontroly na vnútorných hraniciach.

Druhým dôležitým bodom rokovania bola spolupráca s krajinami na juh od únie, ktorá treba posilniť a urýchliť. Aby sa mohlo predchádzať migračným tlakom, ktorým EÚ v súčasnosti čelí.

Treťou témou dnešných rokovaní bola reforma azylového systému, v tomto bode však rokovania ministrov stále pokračujú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh