EÚ predĺžila misiu EULEX v Kosove do júna 2016

Brusel 12. júna (TASR) – Európska únia predĺžila dnes svoju misiu presadzovania práva a spravodlivosti v Kosove (EULEX) do júna 2016 s prísľubom postupného odovzdávania právomocí domácim úradom. Vlády jednotlivých členských krajín však varovali, že únia „si ponecháva možnosť zmeniť podmienky svojej angažovanosti v prípade potreby“, píše agentúra DPA.

Misia EULEX sa začala v roku 2008, keď Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, so zámerom pomôcť Prištine zriadiť štátne inštitúcie a presadiť právny poriadok. Misia teraz začne „postupne upúšťat od svojich výkonných funkcií v právnom sektore,“ uviedla únia vo vyhlásení, pričom potvrdila, že prokurátori EULEX-u už nehodlajú otvárať nové prípady.

„EULEX bude takisto pokračovať v inštruktáži a poradenstve pre tamojšie justičné ustanovizne, a to až dovtedy, kým tieto úlohy v plnej miere odovzdá v júni 2016 miestnym predstaviteľom alebo iným orgánom EÚ,“ uvádza sa v predmetnom vyhlásení.

Misia bude dodatočne pracovať aj na implementácii dohôd, ktoré Kosovo podpísalo so Srbskom prostredníctvom rokovaní vyjednaných diplomatmi EÚ. Napriek tomu, že Belehrad odmieta formálne uznať Kosovo za suverénny štát, má záujem o normalizáciu vzájomných vzťahov so svojou bývalou provinciou.

EULEX momentálne zamestnáva približne 1100-členný medzinárodný tím a 1000-členný domáci personál. Ročný rozpočet misie je zhruba 111 miliónov eur, dopĺňa agentúra DPA.

3 tth rsc