EÚ predĺžila o dva roky svoju pozorovsteľskú misiu v Gruzínsku

Brusel 16. decembra (TASR) – Členské štáty EÚ (Rada) rozhodli o predĺžení mandátu pozorovateľskej misie Európskej únie v Gruzínsku (EUMM Georgia) po dobu ďalších dvoch rokov až do 14. decembra 2016. Rozhodnutie dnes odobrili európski diplomati na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

EUMM je neozbrojená civilná monitorovacia misia, ktorá sa od októbra 2008 zameriava na stabilizáciu a normalizáciu situácie v tejto krajine, v plnom súlade so šesťbodovou dohodou podpísanou medzi Gruzínskom a Ruskom v auguste 2008.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová upozornila, že prostredníctvom pozorovateľskej misie EÚ, Brusel poskytuje konkrétnu podporu pre mier a stabilitu v kaukazskom regióne.

„EÚ aj naďalej pevne podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Gruzínska v rámci jeho medzinárodných uznávaných hraníc,“ zdôraznila Mogheriniová.

Misia EUMM prispieva k zníženiu napätia prostredníctvom nadväzovania spolupráce a uľahčovania kontaktov medzi oboma stranami a ďalšími opatreniami pre budovanie vzájomnej dôvery. Misia pracuje v úzkej koordinácii s ďalšími partnermi, najmä s OSN a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Misia má sídlo v Tbilisi, jej súčasným vedúcim (od septembra 2013) je estónsky diplomat Toivo Klaar, ktorého by mal onedlho nahradiť iný diplomat z prostredia Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Misia EUMM má ročný rozpočet 18,3 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl