EÚ predĺžila svoju policajnú misiu v Afganistane do konca roku 2014

Brusel 27. mája (TASR) – Diplomati Európskej únie dnes v Bruseli rozhodli o predlžení mandátu policajnej misie EÚ v Afganistane (EUPOL Afganistan) do konca roku 2014.

Rada EÚ pre zahraničné záležitosti rozhodla, že pre potreby výcvikovej policajnej misie v období od 1. júna 2013 do 31. decembra 2014 vyčlení 108 miliónov eur.

EUPOL Afganistan má za cieľ pomáhať afganskej vláde pri vytváraní a rozvoji civilných policajných a bezpečnostných zložiek. EÚ má záujem na udržateľnosti vytvárajúcich sa afganských policajných síl a na posilňovaní väzieb medzi rezortom polície a spravodlivosti.

V rámci výcvikovej misie európska dvadsaťsedmička poskytuje Afganistanu expertov a poradcov a v tomto smere je činná aj na tamojšom ministerstve obrany, vnútra, spravodlivosti a na úrade generálnej prokuratúry.

Policajná výcviková misia EÚ pre Afganistan zamestnáva okolo 350 odborníkov z 23 členských štátov EÚ, ale aj Chorvátska a Kanady a tiež 200 lokálnych expertov. Veliteľom EUPOL Afganistan je od augusta 2012 švédsky policajný komisár Karl Ake Roghe.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc