EÚ pridala na čierny zoznam ďalších štyroch ukrajinských politikov

Brusel 15. apríla (TASR) – Európska únia zmrazila účty bývalého ukrajinského premiéra Serhija Arbuzova, keď jeho meno pridala na zoznam osôb podozrivých zo sprenevery finančných prostriedkov štátu.

Arbuzov viedol vládu necelý mesiac pred tým, ako vtedajší prezident Viktor Janukovyč vo februári po mohutných protivládnych protestoch ušiel z Ukrajiny. Arbuzova s Janukovyčom spájalo tesné spojenectvo, konštatuje agentúra DPA.

Na čiernom zozname EÚ sa na základe rozhodnutia ministrov zahraničných vecí EÚ ocitol aj bývalý minister správy príjmov a daní Oleksandr Klymenko, exminister energetiky Eduard Stavyckyj a člen parlamentu Jurij Ivaňuščenko z bývalej vládnej Strany regiónov.

V súvislosti so zneužívaním verejných financií je na čiernom zozname EÚ 22 ukrajinských občanov, vrátane Janukovyča, jeho dvoch synov a viacerých ministrov jeho vlády.

EÚ súčasne zmrazila aktíva a vydala zákaz na vstup na územie EÚ 33 ukrajinským, krymským proruským a ruským politikom, ktorí svojím konaním umožnili pripojenie Krymského polostrova k Ruskej federácii. Mnohí z nich majú veľmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Agentúra DPA uvádza, že obmedzenia na vycestovanie do EÚ je možné dočasne zrušiť, ak príslušná sankcionovaná osoba má pozvanie na medzinárodnú konferenciu alebo schôdzku. To je aj prípad predsedu ruskej Štátnej dumy Sergeja Naryškina, ktorý sa tento týždeň vo Francúzsku zúčastňuje na konferencii k 60. výročiu založenia UNESCO.

Hovorca francúzskeho MZV Romain Nadal dnes potvrdil, že Naryškin dostal francúzske vízum, keďže Francúzsko bolo podľa medzinárodného práva „nútené“ udeliť mu ho ako hosťovi medzinárodnej organizácie. „Nie je to oficiálna návšteva Francúzska. Nestretne sa s francúzskymi predstaviteľmi,“ dodal.

3 pel žab