EÚ prijme v piatok prísnejšie sankcie voči Líbyi

Brusel 8. marca (TASR) – Európska únia pritvrdí so sankciami voči Líbyi a rozhodnutie o nich prijme na nadchádzajúcom mimoriadnom summite v piatok. S odvolaním sa na diplomatické zdroje to napísala agentúra DPA.

Minulý týždeň sa únia dohodla na opatreniach obmedzujúcich režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ich súčasťou bolo zamrazenia finančných aktív a uvalenie zákazu cestovať do štátov EÚ pre 26 popredných predstaviteľov režimu.

Predstavitelia vlád európskej dvadsaťsedmičky sa dnes dohodli na sprísnení prístupu. Zamrazia účty aj piatim líbyjským finančným inštitúciám – medzi nimi centrálnej banke a Líbyjskému investičnému úradu, ktorý dohliada na riadenie investičných aktivít Kaddáfího vlády. Práve cez túto inštitúciu vlastní líbyjská vláda podiely v talianskom futbalovom klube Juventus Turín.

Rovnako dnes sa Európska komisia rozhodla vyčleniť pre potreby úspešného demokratizačného procesu v severnej Afrike, teda aj v Líbyi, štyri miliardy eur. Z týchto peňažných prostriedkov by sa v rokoch 2011-2013 mali financovať projekty zamerané na dodržiavanie ľudských práv, demokratické reformy, zlepšenie stavu občianskej spoločnosti a posilnenie malých a stredných podnikov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy