EÚ: Priority litovského predsedníctva sú odrazom situácie v európskej ekonomike

Brusel 23. júna (TASR) – Hlavné priority litovského predsedníctva v Európskej únii budú odrážať situáciu v európskej ekonomike. Takto ohodnotila litovská prezidentka Dalia Grybauskaite historicky prvé riadenie EÚ pod taktovkou Litvy.

Trojmiliónová krajina vtesnaná medzi Poľsko, Lotyšsko, Bielorusko a ruskú Kaliningradskú oblasť, prevezme rotujúce predsedníctvo EÚ od 1. júla.

"Zdedili sme veľa problémov. Asi 80 percent nášho programu sa bude týkať otázok európskej ekonomiky, prehlbujúcej sa integrácie, rastu a zamestnanosti a dohode o voľnom obchode s USA," vysvetlila prezidentka v rozhovore pre európsky internetový denník EUobserver.

Na litovských ministrov a diplomatov, ktorí budú riadiť zasadania ministerských rád, čaká rekordných 563 dokumentov, ktoré sú v legislatívnom procese a musia byť riadené litovským predsedníctvom. Len na zavedenie sedemročného rozpočtu EÚ do platnosti, od 1. januára 2014, musí Vilnius spracovať 75 samostatných dokumentov.

Vyššie nároky na Litvu sú kladené aj vzhľadom na budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu. Väčšina právnych predpisov v rámci tohto volebného obdobia musí byť z dôvodu eurovolieb prijatá v druhej polovici tohto roka, keďže poslanci EP budú mať pred voľbami k dispozícii iba asi tri mesiace na prácu.

Čerešničkou na torte litovského predsedníctva v únii má byť novembrový summit EÚ a krajín Východného partnerstva, ktorý sa koná raz za dva roky. Litva sa okrem toho chce zamerať aj na stratégiu EÚ pre Baltské more a ochranu vonkajších hraníc únie. Prezidentka Grybauskaite priznala, že v rámci Východného partnerstva sa Litva bude usilovať o uzavretie asociačných dohôd s niektorými krajinami tohto regiónu vrátane Ukrajiny.

Prostredníctvom Východného partnerstva sa EÚ snaží nadviazať užšie vzťahy a nakoniec aj bezvízový styk a dohody o voľnom obchode s Arménskom, Azerbajdžanom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou a vo vzdialenejšej budúcnosti aj s Bieloruskom.

Litva má záujem na zlepšení vzťahov EÚ s Bieloruskom, ktoré je pre autoritársky režim Alexandra Lukašenka predmetom sankcií EÚ. Štátny tajomník litovského ministerstva zahraničných vecí Andrius Krivas v tejto súvislosti uviedol, že bieloruský režim je veľmi nepredvídateľný a nevyspytateľný a hoci sa litovská diplomacia snaží prilákať Minsk ako plnoprávneho člena do Východného partnerstva, bilaterálne litovsko-bieloruské vzťahy nie sú na požadovanej úrovni. Zrejme aj preto, že Litva trvá na tom, aby Lukašenkov režim pustil na slobodu politických väzňov.

S avizovaným rozpočtom vo výške 62 miliónov eur bude litovské predsedníctvo patriť medzi tie skromnejšie. Susedné Poľsko v roku 2011 na rovnaké účely vynaložilo 115 miliónov eur.

Litovská diplomacia pre predsedníctvo EÚ strojnásobila počet svojich zamestnancov v Bruseli. Dvestočlenný personál zahŕňa diplomatov a mnoho odborníkov z ministerstiev, ktorí dobre ovládajú pracovnú agendu Európskej únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon