Prípadnú plynovú krízu bude už koordinovať Európska komisia

Štrasburg/Brusel 21. septembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu dnes schválili nariadenie, podľa ktorého bude počas prípadnej plynovej krízy koordinovať zásobovanie touto surovinou v členských štátoch Európska komisia.

Poslanci podporili návrh veľkou väčšinou, za bolo 601 zákonodarcov, 27 bolo proti a 23 sa zdržalo. Nové nariadenie tak poskytne vyššie právomoci exekutíve EÚ, ktorá bude určovať, kto a v akom množstve plyn dostane, pokiaľ by sa vyskytla na trhu podobná situácia, ako tomu bolo v minulom roku. Vtedy kríza zasiahla citeľne aj Slovensko.

Do dvoch rokov musí každý členský štát vypracovať prevenčný plán. Exekutíva únie po novom zabezpečí aj to, aby domácnosti napriek sťaženým podmienkam dostali plyn, toto sa v novej legislatívnej norme považuje za prioritu.

Nariadenie rozdeľuje stav vážnosti krízy do troch stupňov, "varovanie", "výstraha" a "núdzová pohotovosť". V prípade najvážnejšej situácie sa členské štáty musia postarať o spustenie krízového plánu a musia zaistiť, aby cezhraničná výmena plynu fungovala.

Norma zahŕňa aj povinnosť do troch rokov upraviť plynovody na obrátený tok suroviny pre krajiny, ktorých infraštruktúra ešte tento systém nepodporuje.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop