EÚ pripraví do jesene plán bezvízového styku s Ukrajinou

Sopoty 25. mája (TASR) – Konkrétny plán na zavedenie bezvízového styku s Ukrajinou by mal byť pripravený do jesenného summitu Európskej únie. Ukrajinských partnerov o tom v pondelok ubezpečil eurokomisár pre rozširovanie EÚ a susedskú politiku Štefan Füle.

Vyjadrenie odznelo na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ a krajín Východného partnerstva, ktoré sa uskutočnilo v pondelok v poľskom meste Sopoty.

Eurokomisár Füle súčasne zdôraznil, že rýchlosť zavedenia bezvízového statusu závisí predovšetkým od tempa, akým ukrajinská strana dokáže odstrániť zostávajúce prekážky.

Problém víz podľa Füleho nie je len technickou otázkou, ale aj politicky citlivou záležitosťou. Komisár však potvrdil, že bezvízový styk je dlhodobým cieľom pre všetkých účastníkov projektu Východného partnerstva.

Minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos ako zástupca španielskeho predsedníctva EÚ na sopotskej schôdzke vyhlásil, že medzi východnou a južnou politikou únie neexistujú žiadne rozpory.

Východné partnerstvo vzniklo v roku 2009 ako projekt EÚ zameraný na posilnenie vzťahov so šiestimi postsovietskymi republikami: Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Na financovanie projektu, ktorého cieľom je podporiť politické a hospodárske reformy v partnerských krajinách, Brusel do roku 2013 vyčlenil 600 miliónov eur.

3 rsc hy