EÚ pripravuje dlhodobý projekt spoločného dozoru nad hranicami

Brusel 20. novembra (TASR) – Európska komisia zvažuje realizáciu dlhodobého plánu, ktorého cieľom je vytvorenie úplne nového dozoru nad hranicami EÚ s vlastným riadiacim centrom a nezávislým systémom kontroly. S odvolaním sa na diplomatické zdroje únie to uviedol európsky spravodajský server EUobserver.

S nápadom prišiel začiatkom tohto týždňa nový eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos, keď naznačil, že za pomoci všetkých príslušných zložiek na úrovni EÚ sa pokúsi preskúmať vytvorenie nového Európskeho systému hraničnej kontroly.

Nemenovaný diplomat pre EUobserver uviedol, že zriadenie nadnárodnej agentúry s väčšími právomocami, než má súčasná Európska agentúra pre vonkajšie hranice (FRONTEX), môže trvať aj 20 rokov.

Prvá fáza tohto projektu zabezpečuje väčšiu interakciu medzi členskými štátmi a EÚ, pokiaľ ide o spoluprácu a rozhodovanie o otázkach hraníc. V ďalšej fáze sa zameriava na presun rozhodovania na EÚ, čomu má pomôcť zriadenie dočasnej európskej pohraničnej stráže. Záverečná fáza projektu, tá najambicióznejšia, predvída plnú integráciu hraničných kontrol na úrovni EÚ.

V poslednej fáze projektu by mali vzniknúť aj nové agentúry pod kontrolou Európskej komisie: Riadiaci výbor schengenskej hranice (CSBM) a príslušníci pohraničnej stráže, ktorí dovtedy spadali pod velenie a kontrolu národných orgánov, by s stali súčasťou Európskeho systému pohraničnej stráže (ESBG).

Podľa tohto modelu by sa hlavnou úlohou agentúry FRONTEX stalo zhromažďovanie informácií a riadenie zdrojov, personálu a vybavenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem