EÚ prisľúbila Egyptu ďalšie milióny eur, ak dôjde k upevneniu demokracie

Brusel 13. septembra (TASR) – Európska únia dnes prisľúbila rozšírenie ekonomickej pomoci pre Egypt. Stalo sa tak počas historicky prvej návštevy egyptského prezidenta Muhammada Mursího v sídle EÚ, pričom Mursí lídrov EÚ ubezpečil o prehlbovaní demokratického procesu v Egypte.

"Pohli sme sa dopredu. Od korupcie a diktatúry smerom k novej etape slobody pre všetkých, demokracie pre všetkých, smerom k pravidlám právneho štátu a zabezpečenia rovnakých práv pre všetkých Egypťanov," vyhlásil Mursí pred novinármi v Bruseli, po ukončení rokovania s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom.

Barroso uviedol, že EK je potešená prodemokratickými záväzkami egyptského prezidenta a dodal, že EÚ môže zvýšiť svoj program finančnej spolupráce s Egyptom o ďalších 500 miliónov eur, pričom sa Brusel bude sústreďovať najmä na tie aspekty finančnej podpory, ktoré pomôžu pri budovaní a konsolidácii demokracie v tejto krajine.

Barroso upozornil, že EÚ v rámci finančného obdobia 2011-2013 už pomohla Egyptu sumou 449 miliónov eur na rôzne projekty. Tohto roku má byť napríklad z tejto sumy vyčlenených 130 miliónov eur na projekty spojené s vytváraním pracovných miest, zamestnanosti mládeže a odbornej prípravy.

Predseda EK dodal, že komisia ponúkla egyptskej strane ďalších 500 miliónov eur ako pomoc v makroekonomickej oblasti. Táto suma bude uplatniteľná až po tom, ako sa Egyptu podarí vyrokovať príslušný finančný program s Medzinárodným menovým fondom.

Na dôvažok, EÚ je pripravená na rozpočtovú výpomoc pre Egypt vo výške 150 až 200 miliónov eur v rámci dohodnutého Plánu na ekonomické oživenie.

Za týmto účelom sa v Bruseli v dňoch 14.-15. novembra stretne skupina expertov z EÚ a Egypta, ktorej cieľom bude vytýčiť hlavné možnosti finančnej spolupráce a napomôcť oživeniu dôvery investorov v možnosti, ktoré sa v Egypte nachádzajú.

EÚ s Egyptom okrem toho pracuje aj na príprave Dohody o voľnom obchode, ktorá by ešte viac zblížila úniu s touto severoafrickou krajinou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh