EÚ privítala správu, že Trans-jadranský plynovod bude dodávať plyn Európe

Brusel 28. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger dnes privítali správu o budúcej trase Trans-jadranského plynovodu (Trans-Adriatic Pipeline, TAP) z Azerbajdžanu do Európy. Podľa oboch politikov plynovod zaručí väčšiu bezpečnosť dodávok plynu pre EÚ.

"Teraz máme nového partnera pre dodávky plynu a som presvedčený, že vďaka tomu v budúcnosti získame viac plynu," uviedol Oettinger v správe pre médiá.

"Či sa tento systém skladá z dvoch plynovodov – TANAP a TAP -, alebo iba jedného plynovodu, ako predvídali predchádzajúce projekty, to nič nemení z hľadiska našej energetickej bezpečnosti," skonštatoval Oettinger.

TANAP, čiže Transanatólsky plynovod, známy aj ako Nabucco, mal viesť cez turecké územie a zaručiť vyťažený plyn z azerbajdžanského poľa Shah Deniz II pre európskych spotrebiteľov. Konzorcium pre ťažbu plynu si však projekt Nabucco pre transport plynu do Európy nevybralo a dnes oficiálne oznámilo, že si na prepravu plynu zvolilo južný variant, čiže Trans-jadranský plynovod.

Barroso vo svojom stanovisku uviedol, že ide o spoločný úspech pre Európu, pričom tento plynovod znamená akýsi míľnik pri posilňovaní energetickej bezpečnosti únie.

"Som presvedčený, že dnešné rozhodnutie, ktoré nadväzuje na strategické Spoločné vyhlásenie, ktoré som podpísal s azerbajdžanským prezidentom Alijevom v januári 2011, bude poskytovať potrebný impulz k plnej a rýchlej realizácii celého južného koridoru na prepravu plynu od Kaspického mora do Európskej únie," uviedol Barroso. A vyjadril nádej, že táto energetická trasa by sa v budúcnosti mohla ešte rozšíriť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop