Proti postoju EP a EK k rozpočtu únie pre rok 2011 protestuje 11 krajín

Brusel 28. októbra (TASR) – Lídri 11 členských štátov Európskej únie (EÚ) podpíšu počas piatku (29. 10.) list adresovaný stálemu predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi, v ktorom vyjadrujú neakceptovateľnosť 6-% zvýšenia rozpočtu únie pre rok 2011. Toto navýšenie navrhla Európska komisia (EK) a odhlasovalo ho aj plénum Európskeho parlamentu (EP).

"Návrhy na takéto zvýšenie sú neakceptovateľné obzvlášť v časoch, keď je potrebné prijímať náročné rozhodnutia na národnej úrovni, aby sme dokázali kontrolovať verejné výdavky. Rada EÚ navrhla zvýšenie rozpočtu pre budúci rok o 2,91 %. Týmto prehlásením jasne konštatujeme, že nemôžeme akceptovať vyššie číslo," znie vo vyhlásení, pod ktoré sa podpíšu predstavitelia Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Holandska, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Švédska a Veľkej Británie.

Diskusia o rozpočte môže naraziť aj na precedens, pokiaľ sa inštitúcie EÚ nedokážu dohodnúť na kompromise. V tom prípade vstúpi do platnosti pravidlo o rozpočtovom provizóriu, teda kopírovaní hospodárenia únie z prebiehajúceho roka. Takýto scenár však ešte nikdy počas histórie únie nenastal.

(spravodajca TASR Silvester Balog)