Rehn je presvedčený, že Slovensko dodrží svoj záväzk pri pomoci Grécku

Brusel 5. mája (TASR) – Európsky komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn dnes vyslovil presvedčenie, že Slovensko sa bude držať svojho prísľubu podieľať sa svojou časťou pomoci na záchrane verejných financií Grécka.

"Verím, že Slovensko dodrží svoj záväzok, pokiaľ ide o finančnú pomoc Grécku podľa dohodnutého kľúča. Nepochybujem o tom, že Slovensko sa bude držať prísľubu a prevezme svoj diel bremena," povedal Rehn.

Slovensko podľa viacerých tohtotýždňových vyjadrení premiéra Roberta Fica poskytne svoju časť v celkovej výške 816 miliónov eur z 80-miliardovej sumy úverov eurozóny iba v prípade, že vyhlásenia gréckych predstaviteľov o ozdravovacích opatreniach budú mať aj legislatívny základ. Slovensko má podľa nedeľňajšej (2.5.) dohody ministrov financií krajín eurozóny v roku 2010 prispieť k pomoci úverom vo výške 306 miliónov eur.

Slovenský kabinet chce podľa Fica chrániť vklady Slovákov v bankách, ako aj euro a finančnú stabilitu v eurozóne, na druhej strane však chce vidieť záruky, že si Grécko splní domácu úlohu. Akékoľvek rozhodnutie o pôžičke musí byť podmienené reálnym rozhodnutím tejto krajiny o obmedzení sociálnych výhod, na ktoré nemá. To, že o takýchto opatreniach rozhodla grécka vláda, sa mu zdá málo a ich ochote reálne presadiť tvrdé úsporné opatrenia príliš neverí.

"Chceme vidieť zákony schválené v parlamente, ktoré potvrdia, že sa o 25 % znížia platy, že pôjdu dole dôchodky a odstránia všetky vymožiteľnosti, ktoré nie sú kryté výkonnosťou gréckeho hospodárstva. Dovtedy vláda SR nebude rokovať o poskytnutí žiadnej bilaterálnej finančnej pôžičky," zdôraznil v pondelok (3.5.) premiér Fico.

Poskytnutie gréckej pomoci by mal odobriť aj slovenský parlament, ktorý však počas tohto volebného obdobia už riadne zasadnutie na programe nemá. Komisia sa už niekoľko dní nechce vyjadriť k prípadnej situácii, ak by v niektorom zo štátov eurozóny uvoľnenie peňazí nezískalo podporu zákonodarného zboru.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll