EÚ: Riga a Umea dostanú odmenu ako budúcoročné metropoly európskej kultúry

Brusel 7. júna (TASR) – Lotyšská Riga a švédska Umea dostanú odmenu Európskej komisie (EK) za to, že sa dôkladne pripravujú na svoju úlohu Európskych hlavných miest kultúry pre rok 2014.

Komisia odborníkov EÚ, monitorujúca prípravy projektu, odporučila, aby EK udelila obom partnerským mestám cenu Meliny Mercouriovej, spojenú s finančným príspevkom vo výške 1,5 milióna eur.

"Blahoželám obom mestám za ich dôkladné prípravy. Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najúspešnejších programov EÚ. Viac ako 25 rokov je táto iniciatíva zdrojom pre obnovu miest, rozvoj turistiky a vytváranie pracovných príležitostí," uviedla európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrula Vassiliová.

Kultúrny program úspešných kandidátov musí mať silný európsky rozmer, ktorý sa odráža aj vo vybraných témach, zapojení umelcov a kultúrnych subjektov z rôznych krajín. Mestá sa vždy snažia zabezpečiť, aby táto udalosť bola atraktívnou pre širokú verejnosť a mala dosah na dlhodobý sociálny a kultúrny rozvoj mesta.

Riga a Umea preberú štafetu po tohoročných držiteľoch titulu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košiciach a Marseille.

Cena Meliny Mercouriovej je pomenovaná po bývalej gréckej herečke a ministerke kultúry, ktorá v roku 1985 inšpirovala vznik celého projektu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc