Rizikovej práci je stále vystavených 115 miliónov detí

Brusel 12. júna (TASR) – Európska komisia si dnes pripomenula Svetový deň boja proti detskej práci. Vo svojom vyhlásení uvádza, že na svete je ešte stále približne 115 miliónov detí vystavených rizikovým a životu nebezpečným podmienkam práce.

Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová, podpredsedníčka EK Viviane Redingová, komisár únie zodpovedný za rozvoj Andris Piebalgs a komisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht vydali dnes spoločné vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že "EÚ víta trvalý pokles detskej práce zaznamenávaný od roku 2006". V tomto roku si Medzinárodná organizácia práce (MOP) stanovila cieľ odstrániť najhoršie formy detského vykorisťovania na trhu práce do roku 2016.

"Potešila nás minuloročná správa MOP, podľa ktorej najrýchlejší pokles využívania detskej práce je práve v najnebezpečnejších oblastiach a medzi deťmi v najzraniteľnejšom veku," uvádza sa v spoločnom stanovisku komisárov EÚ. Podľa nich však nie je veľký dôvod na radosť, keďže ohromujúci počet 115 miliónov detí je stále vystavených zdraviu nebezpečnej práci. Okrem toho celosvetový pokles v oblasti zneužívania detskej práce nie je rovnomerný vo všetkých regiónoch sveta a vo všetkých detských vekových kategóriách.

Komisári uviedli, že rozvojová politika Európskej únie sa snaží odstraňovať príčiny detskej práce pomocou cielených programov zameraných na vzdelávanie a znižovanie chudoby.

Minulý rok EK vydala výzvu na boj proti detskej práci s cieľom vyzbierať 11 miliónov eur určených pre mimovládne organizácie, súkromný sektor a regionálne úrady, ktoré sa zaoberajú touto problematikou. Okrem toho má EK spoločný projekt s MOP s názvom TACKLE, ktorý má hodnotu 14 miliónov eur a je primárne zameraný na oblasť detskej práce a vzdelávania.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon