EÚ rozbehla novú kampaň zameranú na podporu mladých stážistov

Brusel 17. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes rozbehla kampaň s názvom We Mean Business, ktorej cieľom je podporiť firmy, aby sa viac angažovali v oblasti pracovných stáží pre mladých ľudí, čím by prispeli k rozšíreniu ich zručností a zlepšeniu ich zamestnateľnosti.

Tieto stáže podľa EK môžu pomôcť mladým ľuďom zabezpečiť plynulý prechod zo školy a odborného vzdelávania k prvému dobrému zamestnaniu. Stáže môžu byť prínosom aj pre firmy, ktorým umožnia objaviť prípadných budúcich zamestnancov, ktorí by mohli, prostredníctvom svojich nových nápadov, byť kľúčom k budúcej produktivite a konkurencieschopnosti.

V rokoch 2012 – 2013 poskytne komisia finančnú podporu celkovo 280.000 miestam pre stážistov prostredníctvom svojich programov Leonardo da Vinci a Erasmus určených pre študentov vzdelávajúcich sa v rámci odbornej prípravy a vysokoškolských študentov.

"Kampaň s názvom We Mean Business bude podporovať úsilie členských štátov bojovať s nezamestnanosťou mladých ľudí, ktorá v niektorých štátoch EÚ dosahuje neprijateľnú úroveň," uviedla v tejto súvislosti európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrula Vassiliová.

Podľa komisárky by táto kampaň mala zvýšiť povedomie o význame zahraničných stáží, ktoré môžu zlepšiť nielen jazykové zručnosti stážistov, ale aj pomôcť im zvýšiť svoje sebavedomie a prispôsobivosť.

Doterajšie prieskumy naznačili, že o možnosti zamestnania stážistov v rámci európskeho programu vie len málo firiem. Cieľom kampane We Mean Buiness je túto situáciu zmeniť a poukázať na prínos zahraničných stáží pre firmy. Prieskum EK z roku 2006 týkajúci sa takmer 2000 európskych firiem ukázal, že 11 percent respondentov prišlo o zákazku v dôsledku nedostatočných jazykových zručností, čím celkovo prišli o 50 miliónov eur.

Kampaň má aj svoju internetovú stránku – http://we-mean-business.europa.eu -, ktorá obsahuje informácie a odkazy na to, ako zorganizovať alebo nájsť stáž v inej krajine EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa