EÚ rozbehla prvú časť rozvojového panafrického programu

Brusel 6. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) dnes začala prvú fázu nového programu, ktorý bude podporovať proces integrácie v Afrike na kontinentálnej úrovni. Ide o vôbec prvý program EÚ v oblasti rozvoja a spolupráce, zahŕňajúci Afriku ako celok.

Takzvaný panafrický program bude financovať aktivity v širokom spektre oblastí a ponúka nové možnosti spolupráce medzi EÚ a Afrikou.

Dnešné rozhodnutie EK odštartuje projekty na roky 2014-2017 s celkovou alokáciou 415 miliónov eur.

Eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs pripomenul hlavnú novinku tohto programu, že umožní EÚ nadviazať na existujúcu spoluprácu s krajinami severnej, južnej a subsaharskej Afriky.

Panafrický program predstavil Barroso v Bruseli na aprílovom summite EÚ-Afrika. Na roky 2014-2020 je naň vyčlenených 845 miliónov eur.

Program má prispieť k zvýšeniu mobility na africkom kontinente, lepším obchodným vzťahom medzi regiónmi a lepšej pripravenosti oboch kontinentov riešiť nadnárodné a globálne výzvy ako sú migrácia, mobilita, zmeny klímy alebo bezpečnosť.

Program, ktorý je financovaný z rozpočtu EÚ bude kľúčovým nástrojom pre Európsku komisiu, aby v úzkej spolupráci s africkými partnermi uskutočnila spoločné politické priority tohto plánu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy